אכילה לילית

אכילה לילית בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים הבוחנים את הקשר בין אכילה לילית לבין מגוון מצבים רפואיים. מדובר בתופעה רחבת היקף, אשר במקרים קיצוניים אף מאובחנת כהפרעת שינה הקשורה לאכילה (SRED) ומקושרת באופן ישיר עם…

אכילה לילית בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים הבוחנים את הקשר בין אכילה לילית לבין מגוון מצבים רפואיים.

מדובר בתופעה רחבת היקף, אשר במקרים קיצוניים אף מאובחנת כהפרעת שינה הקשורה לאכילה (SRED) ומקושרת באופן ישיר עם השמנה ומחלות.

מדוע אכילה לילית מסוכנת?

תחילה, אכילה לילית פוגמת בפעולת השעון הביולוגי של הגוף אשר אחראי על קביעת מחזורי השינה, ומשבשת את תהליכי המטבוליזם והעיכול.  אכילה לילית עלולה לגרום לרפלוקס חומצתי, מצב בו חומצות עולות מן הקיבה אל הוושט ועלולות לגרום לדלקות, צרבות ובמקרים מסוימים אף לסרטן. ובנוסף, אכילה בשעות בהן פעולת מערכת העיכול הינה איטית עלולה לגרום להשמנת יתר ולסוכרת.

(לקריאת מאמר בנושא הפרעות שינה הקשורות לאכילה לחצו כאן)

מחקר שפורסם לאחרונה בחן האם תזמון של ארוחות מקושר לסיכון לסרטן השד ולסרטן הערמונית.

החוקרים לקחו בחשבון מאפייני אורח חיים ופעילות בבוקר או בלילה (“טיפוסי יום” או “טיפוסי לילה”). במחקר השתתפו כ-3000 נבדקים אשר נשאלו אודות זמני האכילה והשינה שלהם, הזמן ביום בו הם פעילים ותדירות אכילה של מזונות שונים (לצורך ניתוח תזונתי). הרגלי אורח החיים הושוו להמלצות של ארגוני בריאות למניעת סרטן.

תוצאות המחקר:

בהשוואה למשתתפים שדיווחו על שינה סמוך לארוחת הערב, משתתפים שסיימו לאכול לפחות שעתיים לפני שהלכו לישון, נמצאו בסיכון מופחת ב-20% לסרטן השד ולסרטן הערמונית. הפחתה דומה בסיכון נמצאה גם בקרב משתתפים שסיימו לאכול ארוחת ערב לפני השעה 21:00, בהשוואה לאלו שאכלו אחרי 22:00.

(לקריאת המאמר לחצו כאן)

מחקר זה ורבים נוספים עשויים להצביע על כך שלתזמון הארוחות וזמני השינה תפקיד חשוב בשמירה על אורח חיים.

אם אתם סובלים מאכילה לילית, חשוב מאוד שתדאגו לצרוך כמויות מזון מתאימות במהלך היום על מנת להפחית את תחושת הרעב הלילי. לצורך כך יש להקפיד על אכילה מסודרת בשעות קבועות ועל תזונה בריאה ומאוזנת, המבוססת על ארוחות משביעות במהלך היום. כאשר מקפידים לאכול בצהרים ובערב באופן מסודר, הצורך באכילה לילית פוחת באופן משמעותי.

אנו בשף הבריא, נדאג להתאים עבורכם תפריט מאוזן אשר יותאם עבורכם אישית, תוך התחשבות במצבכם הרפואי והתזונתי.

ליצירת קשר לחצו כאן

המשך שבוע נפלא ובריא,

שגיא וצוות השף הבריא

מאמרים דומים

שבוע ניסיון עם השף הבריא

שבוע ניסיון עם השף הבריא

להזמנה
* מידע תזונתי מעניין, בלי ספאם, ובמינון נמוך!

Call Now Button